iroko, iroko kereste, iroko kereste, iroko kereste,iroko kereste
Bize Ulaşın
Ramazanoğlu Mh. Transtek Cd. No: 14/3 Pendik / İstanbul
Tel: +90 216 378 8697
Fax: +90 216 378 2723
E-posta: info@tropikalahsap.com.tr

Iroko

iroko:
Afrika da yetişen tropik bir ağaç türüdür. İroko her zaman teak kadar uygulama alanlarında uygun olmamasına rağmen Afrika Teak ‘i olarak adlandırılmaktadır. İroko çoğunlukla Milicia excelsa tarafından elde edilmektedir. Bir çok literatürde bu ağacın keresteleri Chlorophora excelsa and Chlorophora regia olarak elde edilmektedir.
İroko parke değerli egzotik ağaç türlerindendir. Güneş ışınlarına maruz kaldıkça sarımsı renginden zengin kahverengi tonlarına değişmektedir. Yüzeyi genelde freze fakat içinde hareli yüzeyde bulunabilir.
İroko masif parkeler lamba zıvanalı olarak üretilmektedir. Uygulaması yapılırken birbirine yanaşma koşulları ona göre ayarlanmıştır. Cilalı masif parkeler pahlı olarak üretilmektedir. Farklı genişlikler ve kalınlıklarda imalat yapılmaktadır. Masif parkeler alınırken boyları muhtelif boylarda verilmektedir.
Bu ağaç türü genelde tekne yapımında, standart parkelerde ve mobilyada kullanılmaktadır. 90 ‘ların sonunda ahşap levhaları txalaparta denilen bir müzik enstrümanı için canlı bir ses elde edilebilmek amacıyla kullanılmıştır.
Çok dayanıklı bir ağaçtır. Iroko ağacı dış mekânlarda kullanıldığı zaman herhangi bir cila veya yağ kullanılmasına gerek yoktur. Teak kadar istikrarlı olmamasına rağmen yinede dayanıklı bir ağaçtır.
Özellikleri : Zaman içinde rengi sarıdan koyu kahverengiye dönüşür. Afrika’dan ithal edilen, fırınlanmış egzotik bir ahşap türüdür. İroko ağacı, sertliğinden dolayı genelde dış mekan kullanımında tercih edilen bir ahşaptır. Ağır, yağlı ve yüksek yoğunluğa sahip olduğundan dolayı Teak ağacına en yakın alternatif olarak sunulmaktadır. Özgül ağırlığı 0,66 gr/cm3 tür.
Kullanıldığı Yerler : İroko, dayanıklılık ve uzun ömür gerektiren dış mekan uygulamalarında, zemin kaplaması olarak, bahçe mobilyalarında ve tekne yapımında kullanılan çok dekoratif ve uzun ömürlü bir ağaçtır.
%100 Doğaldır.
Sağlam ve dekoratiftir.
Uzun Ömürlüdür.
İşçilik, zaman ve malzemeden tasarruf sağlar.
Kenar bandı ve kaplama gibi maliyetleri yoktur.
Kullanılan tutkal çevre dostudur.

Up