Teak Kereste, Teak Kereste Fiyatları, Teak Kereste, Teak Kereste
Bize Ulaşın
Ramazanoğlu Mh. Transtek Cd. No: 14/3 Pendik / İstanbul
Tel: +90 216 378 8697
Fax: +90 216 378 2723
E-posta: info@tropikalahsap.com.tr

Teak Kereste

Teak Kereste Teak Kereste

Teak Kereste
BURMA (MYNMAR) TEAK, denizciler tarafından dünyanın en değerli ve çok yönlü kullanımı olan sert ağacı kabul edilmektedir. Burma Teak”in, altın parıltısı rengine dönen ender güzelliği, dekoratif damarlı yüzeyi, benzersiz mukavemet özellikleri, dayanıklılığı, aşınmaya olan direnci, denizciler tarafından eşsiz ve en çok talep edilen ağacı olmasını sağlamaktadır.

Burma Teak (Tectona Grandis), ağaçların kralı olarak kabul edilir.

Burma teak”in birçok kullanım alanı olmak ile beraber, çok az muadili bulunmaktadır. Burma teak, gemi ve yat endüstrisinin temel direğidir. Yüzyıllardır, Burma teak”in den yapılmış güverteler, mükemmelliğin eşsiz örneği olarak gösterilmiştir. Fakat pek az insan, bu ağacın sağladığı kayda değer fayda ve benzeri olmayan uygulamaları tam olarak bilmektedir.

Titanik gemisinin güverteside, Burma teak”inden yapılmış olup, güverte ahşabı, geminin battığı talihsiz gece 15 Nisan 1912 deki gibi güzel ve iyi durumdadır. Mynmar (Burma) daki, Rangoon nehrinde, 150 yıla yakın zamandır, suya batırılmış olarak duran burma teak lerinin, kesildikleri ilk gündeki gibi özünün sağlam ve iyi durumda oldukları gözlenmiştir.

Dünyanın diğer bölgelerinden yetiştirilen, teak ağaçları hiçbir zaman orjinal Burma teak lerine muadil olamamışlardır. Değişen iklim durumu, topografi, toprak türü, drenaj, rakım, yağış miktarı, kuru sezonun uzunluğu, ormancılık tekniklerinin eksikliği ve profesyonel yönetimi gibi nedenlerden ötürü, ahşabın kalitesi, dokusu ve rengi yetiştirilen ağaçların Burma teak”in özelliklerini gösterememesine neden olmaktadır.Plantasyon teak (Java Teak), parke, döşeme, bahçe mobilyası ve diğer profillik uygulamalar için uygun olsada, denizcilik uygulamaları için uygun değildir.

Burma teak (Tectona grandis)”inin yüksek maliyetleri dolayısıyla, yat üreticileri Burma teak”i yerine meşe, dişbudak, akçaağaç, maun ve kiraz gibi ağaçları denemişlerdir. En yakın alternatif olarak sunulan, iroko ve afromosia (Afrika teak) birkaç uygulamada uygun olsa bile, sadece ve sadece Burma teak”i tekne ve yat uygulamalarında mükemmel sonuç vermektedir.

Up