Teak Ağacını Hiç Duydunuz mu?, Teak Ağacı, teak, teak kerete
Bize Ulaşın
Ramazanoğlu Mh. Transtek Cd. No: 14/3 Pendik / İstanbul
Tel: +90 216 378 8697
Fax: +90 216 378 2723
E-posta: info@tropikalahsap.com.tr

Teak Ağacını Hiç Duydunuz mu?

Teak Ağacı ve Kullanım Alanları

Teak Ağacı ve Kullanım Alanları Teak Ağacı ve Kullanım Alanları

Ağaç türleri arasında en çok dikkat çeken türlerden biri Teak Ağacıdır. Tik ağacı olarak da anılan bu ağaç türü, üstün nitelikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkemizdeki ithal ağaç türlerinden biri olan Teak, pek çok noktada yetiştirilmekle birlikte, en kalitelisi Burma’da yetiştirilmektedir. Ağacın özelliklerine gelecek olursak, değişen hava koşullarına son derece dayanıklı, en uzun ömürlü ağaçlardan biri olarak bilinen bir türdür ve bu özellikleri ile ağaçlar arasında adeta bir elmas gibi kıymetli görülmektedir. Nadir olması ise değerini daha da arttırmaktadır. En çok Burma yani Myanmar ve Endonezya’da olmak üzere, çevre ülkelerde de az miktarda yetiştirilebilmektedir. Bu durum Teak ağacının maddi değerini de oldukça yükseltmektedir. En pahalı ahşap türleri arasında olsa da kalitesi, sağlamlığı ve dayanıklılığı ile ülkemizde de çokça tercih edilmektedir.

Teak ağacının kullanım alanları, elbette ki ahşap kullanılabilecek tüm alanlara yayılabilir ama böylesine nitelikli bir ahşap türünün, daha özel yerlerde kullanımı yaygındır. İşçiliği gösteren kalitesi sebebiyle, özellikle havuzlarda, villalarda, restoran ve otel dekorasyonlarında çokça tercih edilmektedir. Ayrıca, Titanic’in yapımında da kullanılmış olan Teak ahşabı, adeta bir yat modası yaratmıştır. Yatlar için vazgeçilmez bir parça haline gelmiş durumdadır. Milyarlık lüks yatların, önemli bir parçası olmakla birlikte dayanıklılığı sebebi ile bahçe mobilyalarında da kullanılmaktadır. Hava değişimlerinin çok etkilemediği Teak, bahçeler için son derece uygun bir malzemedir. Dayanıklılığı sebebi ile dış mekândaki ahşap merdiven modellerinde de kullanılabilecek cazip bir malzeme olduğunu söyleyebiliriz.

Teak ağacının, kullanım alanlarının çeşitliliğinde etkin olan bir unsurda, ağacın rengidir. Dış odunu gri olan Teak ağacının, iç odunu sarımsı açık kahverengi iken, açık havada kendiliğinden koyulaşarak koyu kahverengi haline gelmektedir. Suyu adeta iten bir yapısı bulunduğu için, su ve böcek istilası gibi durumlar, ağacı yıpratmayacak unsurlardır. Bu sebeple verniklenme süreci de zor olabilmektedir. Yine bu sebebe bağlı olarak, Teak ahşabı kullanmak için öncelikle ağacın ustasına ulaşmak gerekmektedir. Özel bir tür olması sebebi ile usta ellerde şekillenmelidir.

Up